O firmie   Oferta   Galeria   Kontakt   

Wyrób sztachet profilowanych z drewna sosnowego.

Materiały potrzebne do wykonania ogrodzenia

 Gotowe sztachety z drewna, profilowane lub proste
 Słupki, wykonane ze stali: ceownika lub rury
 Rygle z płaskownika, ceownika lub drewniane
 Cement piasek i woda do wykonania zaprawy mocującej słupki.
 Wkręty do drewna lub gwoździe do montowania sztachet
 Farba ochronna do drewna, np. Drewnochron.

 

Samodzielny montaż ogrodzenia ze sztachet drewnianych.

Zamiast zlecać montaż ogrodzenia wyspecjalizowanej firmie można to zrobić samemu jeśli posiada się podstawowe zdolności do majsterkowania.
Przedstawiamy tu opis kolejnych czynności przy budowie płotu z wykorzystaniem sztachet drewnianych.
Na początek trzeba wytyczyć układ ogrodzenie. Zwykle są to wymiary naszej działki.
Jeśli był poprzednio, to usuwamy stary płot i przygotowujemy wykopu pod słupki ogrodzeniowe. Głębokość dołka to minimum pół metra. Na słupki najlepiej nadaje się ceownik lub rury stalowe. Aby były stabilne, trzeba je miejscowo zalać betonem.
Ze powodu nierówności terenu oprócz słupków dobrze jest zrobić całą podmurówkę. Istotne jest, aby zachować prawidłowy poziom i pion słupków. Do tego linka ustalająca przebieg górnej granicy słupków ma być solidnie naprężona. Zaczyna się od wmurowania słupków narożnych, aby między nimi można było rozciągnąć linkę do wytyczenia. Zaprawa typowo: jedna część cementu na trzy części piasku oraz woda.
Po obsadzeniu słupków trzeba dopasować rygle i nawiercić w nich otwory. Dla utrzymania równego odstępu między sztachetami trzeba sobie przygotować z drewna ogranicznik, to bardzo ułatwia montaż. Bez potrzeby ciągłego mierzenia, zawsze mamy zachowaną stałą odległość między sztachetami.
Do montażu sztachet najlepiej użyć wkrętów do drewna i wkręcać je wkrętarką elektryczną. Nawet najtańsze wkrętarki za 60 zł wystarczą do zmontowania całego płotu.
Można też przybijać sztachety gwoździami z zaginaniem po odwrotnej stronie. Używamy ciężkiego młotka i uderzamy ostrą stroną, aby zagiąć, a nie wybić z powrotem gwoździa. Gwoździe muszą być starannie zagięte i ukryte aby nikt w przyszłości się nie skaleczył.
Aby gwóźdź nie powodował pęknięć sztachety możne stępić jego czubek przez dwukrotne stukniecie go młotkiem.


Bezpłatne szablony stron